Decoflex-faner
5 varianter, tjocklekar: 0,6 mm. Skärning på formaten P1–P3 och Q, pris live medan du designar.
- Laserskärning
- Vektorgravyr
- Rastergravyr
kerf
Lasern förångar material — skärfogen är olika bred beroende på material och tjocklek. Skärningen sker mitt på den ritade linjen; för shape.tools-produkter räknar vi automatiskt in kerfen i dina mått.Mer i ordlistan →skivformaten P1–P3 och Q
Våra fyra skivformat: P1 = 181 × 181 mm, P2 = 384 × 384 mm, P3 = 790 × 384 mm, Q = 900 × 450 mm. Din design måste rymmas på en av skivorna. Som storlekskänsla: ett vinylskivomslag ligger mellan P1 och P2.Mer i ordlistan →
Så fungerar Decoflex-faner i lasern
Standardiserade foton av det verkliga materialet — samma motiv, samma ljus, så att du kan jämföra material.

Skärexempel 
Transparens 
Ovanifrån 
Gravyrer 
Skärkanter
rastergravyr
Lasern fyller en yta rad för rad — som en skrivare. Idealisk för logotyper och ytmotiv. I din fil: svartfyllda ytor, RGB(0, 0, 0).Mer i ordlistan →vektorgravyr
Lasern följer en linje och graverar in den i materialet — precist, idealiskt för fina konturer. I din fil: röda hårlinjer, RGB(255, 0, 0).Mer i ordlistan →Bra att veta
Beskrivning
Decoflex är ett äkta träfaner på en speciell pappersbärare. Det ”bryts” parallellt med fibern utan att det syns på ytan — därigenom är det extremt flexibelt längs fibern och fanerar även runda former (minsta radie ca 5 mm). Tvärs fibern behålls styvheten, med mindre benägenhet att flisa sig.
Vid sidan av böjda och plana ytor fungerar Decoflex också rent: som bokpärm, i modellbygge, för smycken och accessoarer som bordstabletter.
Baksidan består av brunt specialpapper i ungefär samma färgton som faneret. Limningen motsvarar E1-normen och är vattenbeständig — för utomhusbruk är Decoflex ändå inte lämpat.
Bearbetning
Decoflex kan limmas på de mest skilda underlag. Utan fanerpress tar du ett högkvalitativt kontaktlim; med press fungerar PVA-lim eller formaldehydlim. I båda fallen: snåla inte med limmet.
För en perfekt yta slipar du faneret fint en gång till före lackeringen — och lackera uteslutande med lack på lösningsmedelsbas, aldrig med vattenlöslig lack.
Bryggor
För det här materialet rekommenderar vi generellt små bryggor: avbryt skärkonturen med minst 0,5–0,8 mm. För smådelar under 15 × 15 mm och filigrana element är bryggor oumbärliga — alla delar sitter säkert kvar i restskivan tills de når dig.
Varianter & skivpriser
Kategori: Trä

| Färg / utförande | Tjocklek | P1 (181 × 181 mm) | P2 (384 × 384 mm) | P3 (790 × 384 mm) | Q (900 × 450 mm) |
|---|---|---|---|---|---|
amerikansk valnöt | 0,6 mm | 4,20 € | 15,90 € | 24,80 € | 33,11 € |
bambu natur (randig) | 0,6 mm | 4,90 € | 17,90 € | 27,91 € | 37,26 € |
europeisk bok | 0,6 mm | 3,40 € | 11,80 € | 19,80 € | 26,44 € |
teak (kronsnitt) | 0,6 mm | 5,90 € | 18,90 € | 34,80 € | 46,46 € |
wenge | 0,6 mm | 5,90 € | 22,88 € | 36,90 € | 49,27 € |
Skivpriser inkl. moms. Din skärning kostar skiva plus lasertid — det fasta priset ser du live när du laddar upp eller modellerar.
Kort sagt
Vilka tjocklekar finns Decoflex-faner i?
0,6 mm — 1 tjocklekar fördelade på 5 varianter av färg och utförande. Tjockleken väljer du när du formger; den påverkar både pris och skärtid.
Vilka skivstorlekar skär ni på?
Fyra format: P1 181 × 181 mm, P2 384 × 384 mm, P3 790 × 384 mm, Q 900 × 450 mm. Din ritning måste rymmas på en av dessa skivor — större objekt delas upp i flera delar.
Vad kostar Decoflex-faner?
En skiva kostar från 3,40 € (P1), 11,80 € (P2), 19,80 € (P3) och 26,44 € (Q), inklusive moms. Det du betalar för är skärningen: yta, skärlängd, gravyr, ställtid och frakt — uträknat innan du beställer.
Går Decoflex-faner att gravera?
Ja, både som vektorgravyr och som rastergravyr. I din fil styr färgen lasern: röda hårlinjer graveras som linje, svarta fyllda ytor som yta.
Går Decoflex-faner att böja?
Nej. Decoflex-faner går inte att böja med vår böjmetod, därför erbjuds verktyget ”Böj” inte för det här materialet. Böjbara är akryl upp till 6 mm (utom spegel), PET-G och polypropen.
Får jag hela skivan?
Nej. Du får dina skurna delar, inte resten av skivan. Skivpriset är beräkningsgrunden, inte leveransens omfattning.
Kunskap om detta material
- Vilket material håller utomhus
En ärlig lämplighetsmatris över vårt sortiment: vad som klarar UV, regn och frost — och vad som är obrukbart efter en vinter.
- Räkna in skärspåret rätt
Varför laserskurna tappförband glappar trots att ritningen stämmer — och hur du kompenserar skärspåret i din fil.
- Vilken materialtjocklek
Varför 3 mm är standard, när 5 mm behövs och varför tjockare material kostar oproportionerligt mycket mer.




